AALBORG: Drikkevandet i Danmark er under pres, blandt andet fordi det bliver sværere og sværere at overholde grænseværdierne for fx pesticider og nitrat. Det gælder også i Aalborg-området, hvor vandet er særligt sårbart fra naturens side. Derfor arbejder Aalborg Forsyning målrettet med en strategi, som skal sikre, at der i fremtiden er både rent drikkevand og nok drikkevand, oplyser selskabet.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.