dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Til forskel fra nabokommunerne:
Aarhus ødelægger 30 gange så mange skraldespande

KORT NYT
8. MAJ 2023 11.35

AARHUS / SKANDERBORG / ODDER: Kredsløb, der står for affaldshåndteringen i Aarhus Kommune, brugte sidste år 1,5 millioner kroner på at reparere og udskifte i alt 6.047 skraldespande. Til sammenligning udskiftede Reno Syd, der står for affaldshåndteringen i Skanderborg og Odder kommuner, færre end 100 spande i alt i 2022. Skaderne sker oftest, når spandene tømmes. Det skriver Aarhus Stiftstidende

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aarhus-oedelaegger-30-gange-saa-mange-skraldespande

GDPR