dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Der er bevilget færre timer til personlig hjælp (blå søjler), mens der igen bevilges flere timer til rengøring og anden praktisk hjælp (grønne søjler).

Ældre får bevilget færre timer til personlig pleje

Et konstant antal ældre modtager hjemmehjælp, men de får færre timer hver end for fem år siden.

Selvom antallet af ældre stiger, har det i fem år været et nogenlunde konstant antal, der er visiteret til hjemmehjælp. Og før de fem år faldt antallet endda. Det viser nye tal fra Danmarks Statistik.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aeldre-faar-bevilget-faerre-timer-til-personlig-pleje

GDPR