AKTUELT:FV26KL TopmødeFinanslov 2026BeredskabOK26Grøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandring

Alkoholfri sidste skoledag får konkurrence

KORT NYT
19. MAR 2026 9.41

DRAGØR: Politikerne i Dragør Kommune har bevilget 133.000 kr. til en alkoholfri fællesskabsfest på sidste skoledag for kommunens 9. klasser. Men nu spøger en konkurrerende fest, skriver Dragør Nyt.

Henrik Kjærsvold-Niclasen (V), formand for Børn-, Borger- og Velfærdsudvalget, ærgrer sig over, at der er opstået et parallelt arrangement, der sandsynligvis involverer alkohol.  

- Jeg kan bare sige helt ærligt: Hvis det var mine egne børn, så ville jeg vælge at bakke op om fællesskabsfesten i Dragør og derefter sige, at nu er dagen slut. Den beslutning kommer jeg aldrig til at have svært ved at tage som forælder, siger han og understreger, at politikere ikke kan blande sig i forældres beslutninger, men appellerer til, at så mange som muligt bakker op om fællesskabsfesten og tager ansvar for at skabe en bedre sundhedskultur blandt unge.

dotn

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/alkoholfri-sidste-skoledag-faar-konkurrence

GDPR