dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Irina Bjørnø, som her er fotograferet ved Alternativets landsmøde, har trukket sig.
Frank Cilius/Ritzau Scanpix

Alternativet-kandidat trækker EU-kandidatur

Mediedækning af hendes formandskab i forening med russisk forbindelse får Irina Bjørnø til at trække sig.

Irina Bjørnø, der er kandidat for Alternativet ved valget til EU-Parlamentet, har mandag meddelt Alternativet og Indenrigsministeriet, at hun trækker sit kandidatur. Det oplyser partiet i en pressemeddelelse.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/alternativet-kandidat-traekker-eu-kandidatur

GDPR