dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ansatte har mistet tillid til ledelsen på Psykiatrien i Aabenraa

Dårlige arbejdsforhold og medarbejderflugt har ført til en mistillidserklæring til ledelsen. Onsdag skal situationen op på udvalgsmøde i regionen.
23. MAR 2021 15.24

SYDDANMARK: På Psykiatrisk Afdeling Aabenraa er medarbejdernes tillid til ledelsen forsvundet. Det blev tydeligt på et møde mandag, hvor størstedelen af de ansatte ytrede mistillid til ledende overlæge Lene Høgh og oversygeplejerske Anne Eisenhardt efter manglende handling på de dårlige arbejdsforhold, medarbejderne længe har kritiseret og givet skylden for personaleflugt. Det skriver JydskeVestkysten.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ansatte-har-mistet-tillid-til-ledelsen-paa-psykiatrien-i-aabenraa

GDPR