dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ansatte i Ny Sorø vil have tryghedsaftale

Medarbejderne er gået i offensiven
18. JAN 2006 13.54
Mens mange af de sjællandske kommuner fortsat tøver med at tage fat på forhandlinger om tryghedsaftaler, er medarbejderne i Ny Sorø gået i offensiven, skriver Dagbladet Ringsted.

Medarbejderne i de tre fusionskommuner Sorø, Stenlille og Dianalund Kommuner har netop lagt et udkast til en tryghedsaftale på bordet. De ønsker bl.a. at sikre deres job i valgperioden 2006-2009, og de kræver, at ingen kommunalt ansatte bliver fyret som en direkte konsekvens af sammenlægningen.

Samtidig med, at medarbejderne nu kommer med deres eget bud på en tryghedsaftale, så retter de en skarp kritik mod Ny Sorøs borgmester, Ivan Hansen (S), fordi han til lokalpressen for nylig har udtalt, at han forventer, at kommunesammenlægningen vil give økonomiske »stordrifts-fordele«. Medarbejderne mener, at udtalelsen er med til at øge usikkerheden og mindske arbejdsindsatsen hos de ansatte.
/mel

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/ansatte-i-ny-soroe-vil-have-tryghedsaftale

GDPR