HØRSHOLM: En 47-årig tidligere områdeleder i Lions Børnehuse blev onsdag ved Retten i Helsingør idømt fængsel i et år og seks måneder. Dommen er gjort betinget, og den dømte skal inden for straffens periode udføre samfundstjeneste i 250 timer, betale 1,6 mio. kr. i erstatning til Hørsholm Kommune og sagens omkostninger. Det skriver Ugebladet Hørsholm.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.