dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Tidligere og nuværende ledelse på døgninstitutionen Nexus i Jægerspris er politianmeldt efter beretninger om voldelig adfærd. (Arkivfoto)
Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Børnehjemsledelse på Nexus politianmeldes af Socialministeriet

Ministeriet har desuden bedt om redegørelser fra Københavns Kommune og to socialtilsyn om både Nexus og Fensmarksgade.

Både den nuværende og den tidligere ledelse på børnehjemmet Nexus, der ligger i Jægerspris og er drevet af Københavns Kommune, er blevet politianmeldt af Social-, Bolig- og Ældreministeriet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/boernehjemsledelse-paa-nexus-politianmeldes-af-socialministeriet

GDPR