dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
En række fonde skyder op mod 150 millioner kroner i restaurering af børsbygningen i København. (Arkivfoto).
Linda Kastrup/Ritzau Scanpix

Børsbygningen er fugtplaget og skal restaureres med fondsstøtte

En af Københavns mest ikoniske bygninger, Christian IV's Børsbygning, skal have tiltrængt ansigtsløftning.
1. DEC 2022 15.32

KØBENHAVN: De fleste kender Christian IV's Børsbygning i København, der er en af hovedstadens mest spektakulære bygninger. Men bygningen, der blev opført i årene 1619 til 1624, har alvorlige fugtproblemer efter en fejlslagen istandsættelse tilbage i 1800-tallet. Det skal der nu rettes op på med en gennemgribende restaurering, skriver Dansk Erhverv i en pressemeddelelse.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/boersbygningen-er-fugtplaget-og-skal-restaureres-med-fondsstoette

GDPR