dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Borgmester: - Jeg er både skuffet og vred

Mariagerfjords borgmester er både skuffet og vred efter afslag på at hæve skatten
22. SEP 2009 8.40

MARIAGERFJORD: Mariagerfjord Kommuner er en af de kommuner, der ikke får lov til at hæve skatten. Det står klart efter, at Indenrigs- og Socialministeriet i aftes offentliggjorde navnene på de 17 kommuner, der nu får lov til at hæve skatten for samlet 500 millioner kroner.

- Desværre var Mariagerfjord Kommune ikke imellem. Byrådet havde ansøgt om at hæve skatten med 0,5 procent svarende til et provenu på godt 27 millioner kroner, men denne ansøgning blev ikke imødekommet, lyder det fra en ærgerlig borgmester H.C. Maarup:

- Det er utroligt ærgerligt, at vi ikke er imellem de 17 kommuner. Byrådet havde håbet, at en lille skatteforhøjelse var en mulighed for at få enderne til at hænge sammen i forbindelse med budgetlægningen for 2010. Men vores ansøgning nød altså ikke fremme i ministeriet, siger H.C, Maarup.
- Jeg er både skuffet og vred. Borgerne i Mariagerfjord Kommune skal have en ordentlig service, og medarbejderne ordentlige arbejdsvilkår. Vi har i forvejen lave udgifter på næsten alle områder, så nu forestår der en stor opgave i at finde alternativer til muligheden for at øge indtægterne. Byrådet holder seminar på mandag den 28. september, og her vil vi søge at finde de nødvendige besparelser. Det bliver svært, men der er ingen vej udenom.

cgt

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/borgmester-jeg-er-baade-skuffet-og-vred

GDPR