Det bliver den nyvalgte Susie Jessen, der skal være politisk ordfører for Danmarksdemokraterne, som ved FV22 kom ind i Folketinget med 14 mandater. Det skriver hun på Twitter.
"Jeg er stolt og glad. Og for en nyvalgt som mig bliver det også en kæmpe opgave. Men jeg er SÅ klar", skriver hun. Susie Jessen oplyser, at hun desuden skal være partiets ligestillingsordfører samt landsdistrikts- og ø-ordfører. Hun fik ved valget 1.195 personlige stemmer.
Nyvalgte Susie Jessen var i en del år ansat hos Dansk Folkeparti, blandt andet som presserådgiver og senere som politisk assistent for partiets daværende formand, Kristian Thulesen Dahl. I maj i år blev hun ansat hos Dansk Erhverv som taleskriver og kommunikationskonsulent, inden hun kom i Folketinget ved valget. Hun er datter af det mangeårige DF-folketingsmedlem Søren Espersen, der ligeledes er valgt til Folketinget for Danmarksdemokraterne.
Peter Skaarup bliver gruppeformand og udlændinge- og integrationsordfører. Dennis Flydtkjær skal være finansordfører og kommunalordfører, mens nyvalgte Betina Kastbjerg blandt andet skal være retsordfører. Jens Henrik Thulesen Dahl får blandt andet posterne som sundheds- og psykiatriordfører, mens Karina Adsbøl, som er medlem af Folketingets Præsidium, skal være børne- og undervisningsordfører samt familieordfører.
I Danmarksdemokraternes folketingsgruppe på 14 personer sidder der otte personer, der tidligere har været medlem af Folketinget for Dansk Folkeparti.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.