dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

De Radikale mister kandidat efter #MeToo-håndtering

Følg de seneste radikale KV21-nyheder fra København, Frederikssund og Morsø, hvor partiet nu stiller op.
9. SEP 2021 8.30

I København har De Radikale mistet en af sine kandidater til Borgerrepræsentationer - Morten Munch Jespersen, der trækker sig fra KV21 i protest mod partiets håndtering af den Kvinfo-rapport, der skulle kortlægge omfanget og naturen af sexisme i partiet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/de-radikale-mister-kandidat-efter-metoo-haandtering

GDPR