Regeringen foreslår nu, at der indføres en permanent, landsdækkende helikopterordning bestående af tre akutlægehelikoptere. Det vil løfte det akutte beredskab og sikre, at alle kan få hurtig lægehjælp, uanset hvor de bor i landet, siger sundhedsminister Astrid Krag (SF).
I dag råder regionerne som et forsøg over to lægehelikoptere, som kan sendes ud, når en borger rammes af en blodprop i hjertet eller anden alvorlig akut sygdom og har brug for hurtig, kvalificeret lægehjælp.
Erfaringerne med de to helikoptere, der i dag er placeret i henholdsvis Ringsted og Karup, er imidlertid så gode, at regeringen nu vil gøre forsøget med lægehelikopterordningen permanent og udvide ordningen, så regionerne fremover kan disponere over tre lægehelikoptere. Akutberedskabet vil dermed blive styrket, hvilket ikke mindst vil gavne borgere, der har langt til nærmeste akutsygehus.
- Særlig i landets yderområder med lange afstande vil en helikopterordning være med til at sikre hurtig indsats og kortere tid til højt specialiseret behandling på sygehusene.
Det forventes at koste 125 mio. kr. årligt at drive en landsdækkende lægehelikopterordning, der skal supplere det øvrige akutberedskab. Regeringen reserverede sidste år pengene på finansloven, men det er endnu ikke besluttet, hvordan midlerne konkret skal udmøntes. Der er altså ikke taget stilling tilden præcise udformning og placering af lægehelikopterne.
Som afsæt for finanslovforhandlingerne har regeringens Akutudvalg derfor udarbejdet to rapporter, som offentliggøres i dag. Rapporterne handler om principperne for organiseringen af en helikopterordning og en kortlægning af behovet for flere akutbiler og akutlægebiler.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.