VORDINGBORG: Politikerne nærmer sig en aftale om en ny Storstrømsbro og ifølge DR er de i samme anledning blevet enige om en ny Masnedsund-bro. Broen forbinder Vordingborg med Masnedø, som så igen forbindes med Falster via Storstrømsbroen.
Karsten Nonbo (V) glæder sig over udsigterne:
- Det er dejligt, at det nu ligger helt fast, at der ikke bare kommer en Storstrømsbro, men der kommer også en ny bro til Masnedø. Jo før man træffer sådan en beslutning, jo nemmere bliver det at fremrykke arbejdet med at lave den.
sf
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.