dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Erhvervsfolk bag plan om 127 meter højt fyrtårn for Sjælland

KORT NYT
17. OKT 2022 8.58

SLAGELSE: Med ingeniør og arkitekt Sven Heiner i spidsen har en kreds af vestsjællandske erhvervsfolk nu en plan om at bygge et 127 meter højt tårn, der kan lyse op natten ved foden af Storebæltsbroen, skriver sn.dk. Tårnet skal hedde "Gateway til Sjælland".

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/erhvervsfolk-bag-plan-om-127-meter-hoejt-fyrtaarn-for-sjaelland

GDPR