dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

EU-krav om naturbeskyttelse bremser dansk kystsikring

Diger og sluser mod oversvømmelse bliver forsinket eller helt forhindret af EU’s Natura 2000-regler. Minister er enig med kritikere i behov for at se på revision af regler og andre tiltag.

Jyllinge Nordmark, Seden Strandby og sikring af hovedstadsområdet mod stormflod fra syd – tre eksempler på, at EU’s Natura 2000-regler har bremset eller forsinket kystsikring i Danmark, skriver Ingeniøren.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/eu-krav-om-naturbeskyttelse-bremser-dansk-kystsikring

GDPR