
AABENRAA: Aabenraa Kommune og Alzheimerforeningens nye, særlige ferieophold for mennesker med demens blev fuldbooket samme aften, det blev åbnet for tilmelding.
Over 40 står nu på venteliste til opholdet, der finder sted i september 2025 og er en del af kommunens arbejde med demensvenlig turisme.
- Det er overvældende at se, hvor stor efterspørgslen har været. Vi har ramt et behov, som mange står med, og det bekræfter os i, at vi er på rette vej. Det handler om at skabe ferier, hvor der er plads til både tryghed og livsglæde, siger Erik Uldall Hansen (S), formand for Udvalget for Bæredygtig Udvikling.
Ferieopholdet bygger på Alzheimerforeningens koncept "Ferie med indhold" og kombinerer afslapning, historiske udflugter og socialt samvær.
Programmet byder blandt andet på sejltur til Barsø, guidet vægtertur i Aabenraa, besøg på Told- og Grænsemuseet og festmiddag med musik. En dag deles deltagerne, så pårørende kan mødes, mens personer med demens oplever kulturarv med frivillige.
Det fuldt bookede ferieophold er det første af sin slags i Aabenraa Kommune.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.