Det fremgår af regeringens finanslovforslaget for 2010, som bliver præsenteret i dag, skriver Berlingske Tidende.
Pengene er dog ikke helt nye. Der er tale om konkrete beløb på indgåede aftaler som Grøn Vækst, Kommuneaftalen og fremrykkede anlægsinvesteringer.
Pengene skal fordeles på investeringer i ældreplejen, trafik og sygehuse.
De Konservatives finansordfører Mike Legarth vil ikke gå i detaljer med planen.
- Vi har en finanslov med et højt forbrug for på den måde at holde gang i hjulene, mens vi venter på opsvinget, som heldigvis nærmer sig, siger han til avisen.
S og SF mener, at 10 milliarder kroner er for lidt, mens Dansk Byggeri mener, at regeringen bevæger sig i den rigtige retning, men at der stadig er råd til nye initiativer.
cgt
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.