dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Flere børn og unge får stillet psykiatriske diagnoser

På fem år er antallet af børn og unge under 18 år med psykiatriske diagnoser steget fra 35.900 til 45.500.
31. MAR 2019 19.42

Flere og flere børn og unge går rundt med en psykiatrisk diagnose. Over de seneste fem år er antallet af børn og unge under 18 år med en eller flere diagnoser steget 27 pct., skriver dagbladet Politiken søndag.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/flere-brn-og-unge-fr-stillet-psykiatriske-diagnoser

GDPR