dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
18.300 har meldt sig ledige i denne uge, hvilket er knap fire gange som normalt.
Ida Guldbæk Arentsen, Ritzau Scanpix

Flere mister jobbet: 18.300 nye ledige på fire dage

Antallet af folk, der er meldt ledige, har været tre-fire gange højere end normalt i denne uge.

Denne uge har budt på en stor stigning i antallet af personer, der melder sig som arbejdsløse. Torsdag meldte 3.495 personer sig ledige. Det er næsten fire gange så mange som normalt, oplyser Beskæftigelsesministeriet.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/flere-mister-jobbet-18-300-nye-ledige-paa-fire-dage

GDPR