dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Flest S-borgmestre vinder på aftale om kommunal udligning

Flest S-kommuner får gevinst ved reform, men kommuner med V-borgmestre lander bedre, end der var lagt op til.
5. MAJ 2020 22.15

Kommuner med socialdemokratiske borgmestre er i overtal blandt de kommuner, der med den brede politiske aftale om udligningsreform får tilført penge til kommunekassen. Med aftalen får 36 kommuner med S-borgmestre tilført penge.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/flest-s-borgmestre-vinder-paa-aftale-om-kommunal-udligning

GDPR