
Putter man en frø i en gryde med kogende vand, vil den straks hoppe op og flygte. Men sætter man den i en gryde med koldt vand og langsomt varmer det op, opdager den ikke noget, før det er for sent, og den er kogt.
Det sproglige billede kan Thomas Gyldal Petersen relatere til. For halvanden måned siden stoppede han som borgmester i Herlev efter 13 år. Og han er overrasket over at opdage, hvor stor en lettelse det har været at slippe for en konstant strøm af negative henvendelser.
- Nogle ting går først op for én bagefter, siger han i et interview med DK Nyt.
Han understreger, at han ikke stoppede i politik, fordi tonen var blevet for hård, men fordi han trængte til at bruge sig selv på en anden måde. Alligevel kan han bagefter se, hvor meget den hårde tone har påvirket ham.
- Først bliver man ramt af stilheden, når telefonen holder op med at ringe, mailbakken ikke er så fyldt, og indbakken på sociale medier også pludselig er stille. Når så man har brugt et par dage på at undre sig over, om det en fejl, begynder man at mærke lettelsen over ikke konstant at mærke den negativitet, som desværre er en del af at være en offentlig person, siger han.
- Jeg kan se nu, hvor jeg er hoppet op af det kogende vand, at det var kogende. De negative kommentarer påvirkede mig faktisk.
Fra kl. 6 om morgenen
Han erkender, at han måske også har været for dårlig til at håndtere de mange henvendelser og skærme sig selv.
- Jeg har haft for vane at starte kl. 6, før jeg stod op, med at tjekke min mail og indbakke på sociale medier. Der lå som regel 20-30 beskeder, hvoraf størstedelen var negative - markant flere, hvis jeg havde været på tv aftenen før, fortæller han.
Nogle henvendelser var fra mennesker, som havde behov for hjælp. De skulle selvfølgelig tages alvorligt, så dem sendte han videre til de relevante chefer.
- Og så var der alle de her usaglige nedrakninger af noget, man havde sagt, og påstande om, at man bare er en snylter, der kun er ude på at hive penge ud af fællesskabet til sig selv. Når det starter sådan kl. 6, sætter man tonen for sin dag, siger han.
Uden at tænke over det har han også været vant til lige at åbne sine sociale medier, når der var et ledigt minut. Ofte til lignende negative kommentarer.
- Formentlig har afsenderne ikke tænkt særlig meget over det. Men jeg kan mærke, at det har givet en ophobning af negative input, som har sat sig som en stemning. Jeg tænkte faktisk ikke over det, mens jeg var i det, men jeg kan mærke det nu, siger han.
Hvor meget gift vil du indtage?
Skulle han give sig selv et råd med tilbagevirkende kraft, er det at lade være med at åbne sociale medier som det første om morgenen, men at afsætte et kvarter midt på dagen og igen sidst på eftermiddagen til det.
- Så bruger man samlet set en halv time, og resten af dagen har man fri. Så man kan koncentrere sig om den opgave, man har, i stedet for at lade negative input forstyrre ens tanker, siger Thomas Gyldal, som jævnligt har oplevet at sidde under et vigtigt møde og tænke på, om han skulle svare eller ej på en kommentar, i stedet for at være fuldt fokuseret.
- Man skal virkelig finde ud af: Hvor meget giftstof vil jeg tillade at komme ind i min krop? Man skal tage magten tilbage, lyder rådet fra Thomas Gyldal.
Fejlagtig opfattelse af politikere
Udover at politikerne kan prøve at passe på sig selv, ønsker han sig en fælles offentlig samtale - og måske en oplysningskampagne - om, hvad det vil sige at være folkevalgt, og hvad de folkevalgte må stå på mål for.
- Titusindvis af kommentarer og henvendelser næres af den fejlagtige antagelse, at politikere er en privilegeret klasse, som kun er i politik for at trække penge ud og begunstige sig selv. Men 999 ud af 1.000 politikere, jeg har mødt, er i politik ud fra et ønske om at gøre en forskel og tage ansvar for vores fælles fremtid, siger han.
- Politik tager mange timer, det koster på familie og fritidsliv. Politik er et altædende monster, der spiser dig med hud og hår. Det skulle vi hellere tale om - men for medier er det mere interessant, hvem der har fået hvad i vederlag og kørt hvor meget i taxi, konstaterer han.
Han mener, der er behov for at minde om, at alle potentielt kan være politikere, og spørge, hvilke vilkår folk ville acceptere, hvis de selv var politikere.
- Demokratiet er vores allesammens ansvar - ikke kun politikernes. Vi har alle et ansvar for, at vi kan få politikere, som kan holde til det, siger han.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.