dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Henning Bagger, Ritzau Scanpix

Folketingsvalg skaber usikkerhed om kommuners 2020-forhandling

KØF KL-møde i Aalborg varmer op til forårets forhandling om 2020-budget. Valgåret giver usikkerhed.
10. JAN 2019 6.15

Kommunernes økonomi er på dagsordenen, når stort set alle landets borgmestre og mange økonomiudvalgsmedlemmer torsdag mødes i Aalborg til KL's årlige Kommunaløkonomiske Forum.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/folketingsvalg-skaber-usikkerhed-om-kommuners-2020-forhandling

GDPR