dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Den tidligere Bülows Kaserne, der skal være opholds-, atelier- og værkstedsmiljø for billedkunststuderende.
Angelina Owino

Fredericia vil skabe epicenter for kunst

De danske kunstakademier går sammen med Fredericia Kommune om at skabe nye værkstedsmuligheder på Fredericia Kulturkaserne.
6. OKT 2021 13.40

FREDERICIA: Fredericia Kommune vil sammen med landets tre billedkunstakademier - i København, Aarhus og Odense - skabe nye muligheder for studerende og unge kunstnere på den tidligere Bülows Kaserne. Ambitionen er at skabe et nationalt, kunstnerisk værkstedsmiljø og epicenter for kultur, oplyser kommunen om projektet, der går under navnet "Campus Bülows".

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/fredericia-vil-skabe-epicenter-for-kunst

GDPR