dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Haderslev ansætter sin første pårørendekoordinator

Tilbuddet gælder pårørende til folk med forskellige kroniske sygdomme og demens - samt unge med spiseforstyrrelser.
10. OKT 2022 13.30

HADERSLEV: Haderslev Kommunes har fået sin første pårørendekoordinator. Gitte Astrup-Thørring tilbyder samtaler og hjælper de pårørende med at finde relevante tilbud. Hun er uddannet sygeplejerske og coach og har tidligere arbejdet med ældre, ensomme unge og har været ansat på både sygehus og i kommunalt regi, oplyser kommunen om stillingen, der er helt ny. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/haderslev-ansaetter-sin-foerste-paaroerendekoordinator

GDPR