En målrettet indsats mod socialt bedrageri har været en så stor succes, at kommunen næste år opruster med yderligere to medarbejdere, og det er en fordobling af kontrolgruppen.
- Vi har flere hundrede sager, som der mangler nogle hænder til, siger Lis Benthien, der er leder af borgerservice i komunen.
- Der har været ekstra fokus på det her i Helsingør kommune, og når man fokuserer mere på nogle ting, så genererer det også flere sager, siger hun.
Det gælder både sager, der kommer fra kommunens egne medarbejdere og henvendelser fra borgerne.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.