dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Børn med højt fravær lider i større omfang af angst og depression. (Arkivfoto)
Gonzales Photo Magnus Fisker/Ritzau Scanpix

Intet quick fix på langtidsfravær i skolen

Ny forskningsoversigt viser, at det ikke er nemt at afhjælpe højt fravær i grundskolen - det kræver større indsatser.

Ifølge ny forskningsoversigt om børns fravær i grundskolen, er der komplekse årsager til, at børn ikke kommer afsted i skole og ender med at have langtidsfravær - fravær, som ikke kan begrundes med åbenlyse grunde som fx indlæggelse. Ifølge forskning, som oversigten bygger på, skyldes langtidsfraværet bl.a. psykiske og socioøkonomiske forhold. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/intet-quick-fix-paa-langtidsfravaer-i-skolen

GDPR