dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

It-konsulenter skal "hacke" sig til færre fejlkilder i byggeansøgninger

70 pct. af ansøgningerne i København har fejl, og forvaltningen, der i forvejen bruger robotter, vil nu indkredse fejlkilderne.
16. NOV 2022 13.19

KØBENHAVN: Teknik- og Miljøforvaltningen i København og kommunernes it-fællesskab Kombit har inviteret en række konsulenthuse til i løbet af en såkaldt hackaton i to dage - i dag og i morgen - at ’hacke’ sig til færre fejl i byggeansøgninger.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/it-konsulenter-skal-hacke-sig-til-faerre-fejlkilder-i-byggeansoegninger

GDPR