
Regeringen vil fritage kommunerne fra pligten til at etablere jobcentre og vil spare 2,7 milliarder kroner på den største reform af beskæftigelsesindsatsen nogensinde.
Det fremgår af en ny aftale onsdag, som præsenteres af beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S), der kalder det "en kæmpe reform".
- Det er ikke nemt at gøre det, vi har gjort i dag. For politikerne at stoppe med at detailstyre fra Christiansborg, men det gør vi, og det er jeg glad for. Det handler grundlæggende om, hvordan man møder mennesker, når de mister deres arbejde, eller hvis de bliver syge, siger hun.
Ane Halsboe-Jørgensen understreger på pressemødet, at det ikke er en kritik af de godt 3.000 ansatte på jobcentrene, men at pilen peger indad.
- Det er en kritik af det, Christiansborg har bygget op, ikke af dem, der arbejder på jobcentrene og følger den lovgivning, vi har vedtaget. Det er en kritik af de rammer, vi har skabt fra Christiansborgs side. Det regelregime, vi har bygget op, det er på tide, at rive det ned, siger Ane Halsboe-Jørgensen.
Regeringen spillede ud med at spare tre mia. kr,, men det er endt på 2,7, hvilket svarer til over en fjerdedel af de nuværende udgifter på området, som kaldes det dyreste system i verden.
Forliget er indgået med De Radikale, Liberal Alliance, Dansk Folkeparti og De Konservative, mens SF forlod forhandlingerne tirsdag på grund af utilfredshed med blandt andet ungeløftet og reformen af a-kasserne.
Grundlæggende skal systemet gøres mere enkelt med færre samtaler, færre regler og mindre sanktionering
Halvdelen af reglerne på området afskaffes, og ni ud af ti sanktioner fjernes.
Antallet af samtaler i kommuner og a-kasser reduceres med 500.000 ifølge et skøn. Det betyder blandt andet, at der ventes 3500 færre sagsbehandlere.
Grundig hovedrengøring
Økonomiminister Stephanie Lose (V) mener, at det er på tide at rydde op.
- Det er ikke en almindelig rengøring, det er en grundig, grundig hovedrengøring. Det er et system, der er skabt af politikere over en årrække, siger Stephanie Lose.
Der har været bekymring blandt flere organisationer, at sparetiltagene vil ramme de svageste jobsøgende, og at økonomisk udfordrede kommuner ikke vil kunne løfte netop de borgere. Den bekymring skyder Stephanie Lose ned.
- Jeg har stor tillid til at kommunerne kan løse opgaven med mere frihed. Der er mange aktører, som får lov til at hjælpe jobsøgende.
Komplekst og dyrt
En ekspertgruppe har tidligere brugt et år på at undersøge området, hvorefter regeringen kom med sit udspil, som nu er forhandlet på plads og skal vedtages i Folketinget.
Professor i økonomi Claus Thustrup Kreiner var formand for ekspertgruppen, og han kaldte det hidtidige system for en stor succes på beskæftigelsen, som er rekordhøj i Danmark.
Men systemet var utilfredsstillende for dem, der skulle hjælpes i job. Det var for komplekst og for dyrt, lød det.
Kommunerne kan fremover nedlægge jobcentrene og skal selv organisere indsatsen, og derfor kan der blive stor forskel på resultaterne rundt om i landet.
Professor og arbejdsmarkedsforsker på Aalborg Universitet Flemming Larsen kalder diskussionen om jobcentrene for en smule mærkelig, fordi opgaven er den samme fremover.
- Kommunerne er i dag forpligtet til at have et jobcenter, omend de allerede i dag ser lidt forskellige ud. Kommunerne kan efter reformen selv organisere indsatsen, men opgaven er i princippet den samme
- Men om ikke andet kan det markere, at man gerne vil tænke beskæftigelsesindsatsen anderledes, fortæller han i en skriftlig kommentar.
/ritzau/esl
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.