dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

K: Stop forsøg med små børn

Konservative vil have stoppet heldagsskoler, hvis de går ud over børnenes trivsel
KORT NYT
6. NOV 2006 13.59
Den konservative formand for Folketingets Uddannelsesudvalg, Carina Christensen, kritiserer, at børn bruges til forsøg med at indføre heldagsskoler.

I Århus viser det sig, at børnene bliver triste og kede af det, når de skal være i skole hele dagen.
- Jeg er grundlæggende imod heldagsskoler, men hvis man ønsker at indføre dem som en forsøgsordning bør man naturligvis på forhånd sikre sig, at forsøgene følges op med tilstrækkelige ressourcer, pædagogisk overskud og god planlægning.
- Desuden bør undervisningsminister Bertel Haarder med hver godkendt forsøgsordning sikre et tilsyn, der straks afbryder eksperimentet, hvis det går ud over børnenes trivsel. Kvaliteten skal være i orden. Alt andet er helt urimeligt over for både børnene og deres forældre, siger Carina Christensen:
- Vi taler om børn fra seks til ni år ? og de har behov for en klar adskillelse mellem leg og læring. De har brug for at vide, hvornår de skal lære noget og tage et ansvar - og hvornår de har fri og kan lege. Det er godt med sammenhæng i hverdagen, og ikke en forvirrende sammenblanding af det hele.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/k-stop-forsoeg-med-smaa-boern

GDPR