dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

KL kan ikke genkende at smittede plejehjemsansatte skulle gå på arbejde

Direktør Kristian Vendelbo har ikke hørt om, hvad direktør i Styrelsen for Patientsikkerhed Anette Lykke Petri sagde på corona-pressemøde.

Det er ikke rigtigt, at coronasmittet plejepersonale går på arbejde, fordi der mangler hænder. Det siger Kristian Vendelbo, adm. direktør i KL. Han undrer sig over, at Anette Lykke Petri - direktør i Styrelsen for Patientsikkerhed - sagde netop det på et pressemøde torsdag aften.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kl-kan-ikke-genkende-at-smittede-plejehjemsansatte-skulle-gaa-paa-arbejde

GDPR