
- Det kommer ikke bag på os i KL, at der nu optræder kritik af kommunernes aktiveringsindsats over for langtidssyge", siger Erik Nielsen, formand for KL's Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalg.
På den ene side mener KL, at det er godt at give aktive tilbud til sygedagpengemodtagere. Det rigtige tilbud kan være lige det puf, der skal til for at hjælpe den sygemeldte tilbage i job.
- Men KL har fra starten advaret staten mod at indføre denne refusionsmodel. En refusion på 65 procent til alle der er i aktivering og 35 pct. til de passive er et alt for voldsomt incitament.
- Dermed sender staten et meget kraftigt signal til kommuner og sygemeldte om, at staten ønsker en meget høj grad af aktivering. Det får de så nu, og det giver selvsagt også risiko for skævvridning af indsatsen, fordi kommunerne af økonomiske årsager kan være nødt til at iværksætte tilbud uansat kvaliteten af indsatsen.
- Sygedagpenge koster 15 mia. kr. årligt i samlede offentlige udgifter. Med så store udgifter er en refusion på 50 pct. rigeligt incitament nok for kommunerne.
KL hilser det velkommen, at der nu er signaler fra regeringspartierne om, at man vil se på om ordningen er skruet rigtigt sammen. Ordningen skulle ellers først evalueres efter to år.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.