Transportbranchen ser store muligheder i forsøgsordningen med de store lastbiler, da de både kan spare chaufførtimer og CO2 i forhold til de nuværende vogntog.
Men ved onsdagens møde i Teknik- og Miljøudvalget i København vil forvaltningen indstille, at København siger pænt nej tak til at være med i forsøget, oplyser ritzau.
De store lastbiler skal køre ad nogle fastlagte ruter ud til havne landet over, men teknikforvaltningen i København vurderer, at den rute, som Vejdirektoratet peger på i København, vil gå ud over trafiksikkerheden.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.