dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Ved hjælp af tidens mest moderne stilart, skønvirke, brød Nyrop med gængse regler og satte byggetraditioner, der er 1000 år gamle sammen med moderne ingeniørkunst.
Ulrich Jakobsson

Skønvirke:
Københavnsk spotlys på rådhus-arkitekts hovedværk

Ny særudstilling i normalt skjulte rum giver indblik i tilblivelsen af Københavns Rådhus, der var et af de første store bygningsværker i landet med elektrisk lys, toiletter med skyl og varmt vand i blandingsbatterierne.
17. JAN 2023 15.45

KØBENHAVN: I anledning af, at København i 2023 er udnævnt til ”World Capital of Architecture”, sætter Københavns Kommune fokus på rådhuset med en ny udstilling om bygningens tilblivelse og arkitekten bag, Martin Nyrop, oplyser kultur- og fritidsforvaltningen.

I udstillingen, der åbner for normalt skjulte rum under rådhusets loft, kommer man tilbage til år 1900 og oplever en iscenesættelse af Nyrops tegnestue, som den kunne have set ud, baseret på fotografier fra tiden. Udstillingen indeholder også elementer fra den oprindelige tegnestue, herunder møbler, tegninger og tegneredskaber.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/koebenhavnsk-spotlys-paa-raadhus-arkitekts-hovedvaerk

GDPR