dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kolding på forkant med fremtidige oversvømmelser

KORT NYT
12. NOV 2024 6.00

KOLDING: Kolding Kommune forbereder sig på potentielle oversvømmelser ved at lægge sandsække langs Kolding Å, selvom der endnu ikke er varsler om skybrud. Kommunen har tidligere oplever alvorlige oversvømmelser og ønsker dorfor at være på forkant. Jørn Chemnitz (SF), formand for Natur, Miljø og Klima-udvalget, forklarer, at de venter på vandet og håber, at sandsækkene kan stoppe det. Det skriver DR. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kolding-paa-forkant-med-fremtidige-oversvoemmelser

GDPR