
Af OPS-chef Marie Louise Løvengreen Rasmussen og generalsekretær Charlotte Biil
I Danmark har vi en generel målsætning for konkurrenceudsættelse i kommunerne. Hvorfor ikke også indføre en klar målsætning for andelen af private og selvejende aktører på velfærdsområdet?
I Norge har man allerede implementeret en politik om, at 50 pct. af alle daginstitutioner skal være ikke-offentlige. Og når nu regeringens finanslovsforslag for 2011 cementerer behovet for at sikre mere effektivitet og kvalitet i de offentlige velfærdsopgaver, og regeringen samtidigt fremlægger en strategi for inddragelse af civilsamfundet, er det så ikke oplagt at arbejde for flere selvejende institutioner på for eksempel børnepasningsområdet?
Tilfredse brugere og medarbejdere
En anden vigtig årsag til, at de private og selvejende initiativer bør få mere plads, er, at undersøgelser viser, at de ofte har langt højere medarbejder- og brugertilfredshed end de offentlige tilbud.
Der er med andre ord god grund til i stigende grad at indtænke selvejende og private aktører i den offentlige opgaveløsning - de er nøglebrikker i velfærdspuslespillet.
Det kræver dog en betydelig forbedring af rammevilkårene for de virksomheder, der opererer på velfærdsområdet, og en åben debat om, hvorvidt konkurrencen med det offentlige reelt sker på lige vilkår.
Om man er kommunal eller selvejende daginstitution, skal der tænkes i bæredygtig ledelse, pædagogik og økonomi. Mange selvejende institutioner fungerer allerede som fuldt professionelt ledede virksomheder.
Private kunne løfte mere, hvis de fik lov
Men kommunerne kunne gøre langt mere for at understøtte de selvejende institutioner - for eksempel ved at oprette forpligtende netværk. Blandt Menighedernes Daginstitutioners selvejende daginstitutioner er der rigtig gode erfaringer med etablering af forpligtende netværk, hvor institutionerne ledelsesmæssigt deles om opgaverne, sikrer en vis institutionsstørrelse og samarbejder for at sikre en effektiv og professionel drift. Alene i København er der samarbejde med kommunen om at søsættes 14 netværk, og det burde mange flere kommuner støtte.
Skal selvejende daginstitutioner have en fremtid, er det utrolig vigtigt, at sådanne udviklingstiltag understøttes og dokumenteres både fra kommunal og offentlig side. Her kunne for eksempel den store ansøgningspulje til bedre kvalitet i dagtilbud bruges.
Kommer vi ikke i gang med dokumentation på daginstitutionsområdet og en række andre områder, forbliver både kommunale og selvejende aktører i myternes land i forhold til, hvad det reelt virker, og grøfterne mellem kommuner og selvejende institutioner vil blive dybere.
Det er et tab for alle. Vi har som samfund godt af mangfoldighed og af, at der er flere værdigrundlag og måder at løse vores velfærdsopgaver på. Både private og selvejende institutioner kunne være med til at løfte en vigtig del af de offentlige opgaveløsninger, hvis bare de fik lov.
Chef for offentlig-privat samarbejde i Dansk Erhverv, Marie Louise Løvengreen Rasmussen og
generalsekretær i Menighedernes Daginstitutioner, Charlotte Biil
Foto: http://www.flickr.com/photos/wwworks/with/2908834853/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.