- Indtil ændringerne forhåbentlig bliver gennemført, må vi kræve, at en del af pengene, der forhandles hjem til sommer i økonomiforhandlingerne med regeringen, afsættes direkte til at kompensere de kommuner, der får for lidt ud af udligningssystemet, som det fungerer i dag, siger Lars Erik Hornemann til Ritzau.
Ændringer i udligningsreformen
Partierne bag udligningsreformen har netop vedtaget følgende ændringer, der ikke berører den udligningen væsentligt:
* Afgrænsningen af kommuner uden for hovedstadsområdet, der modtager ekstra udligningstilskud på baggrund af et højt strukturelt underskud justeres for at sikre en jævn udvikling i ordningen og undgå skævheder i fordelingen af bloktilskudsreguleringer.
* Hovedstadskommunernes bidrag til og størrelsen af puljen for hovedstadskommuner med økonomiske vanskeligheder nedjusteres med omkring 100 mio. kr.
* I udgiftsbehovsopgørelsen justeres afgrænsningen af kriteriet vedrørende handicapområdet, så tilbud til udviklingshæmmede er bedre afspejlet.
Analyserer udgifterne
Regeringen og dets støttepartier er enige med de utilfredse borgmestre i, at der skal kigges på, om pengene kan fordeles bedre. Men det sker altså først fra 2012. Velfærdsministeren og partierne har sat en analyse i gang, der skal undersøge den nærmere baggrund for udgifterne på det sociale område.
- Vi er glade for, at partierne anerkender, at der skal kigges mere på kriterierne for fordelingen på det sociale område. Men vi havde håbet det kunne ske allerede i 2011, så vi kun skulle igennem et budgetår mere på denne måde, siger Lars Erik Hornemann.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.