
Det får nu SF til at kræve ens frynse-regler for offentlige og private ansatte.
- Der er et åbenlyst behov for at sikre bedre vilkår for de offentlige ansatte. Skal vi sikre en værdig ældreomsorg, en ordentlig folkeskole og bedre hospitaler kræver det flere medarbejdere. Det kræver gode løn- og ansættelsesforhold for sosu-hjælpere, sygeplejersker og folkeskoleskolelærere. Og det kræver, at der er ens regler hvad angår såkaldte frynsegoder uanset om man er privat eller offentligt ansat, således at man kan fastholde og tiltrække den fornødne arbejdskraft, siger SFs gruppeformand Ole Sohn.
- Derfor har jeg i dag bedt finansministeren redegøre for reglerne for fryns for henholdsvis offentlige som private ansatte. Reglerne skal være ens og gennemskuelige, så det offentlige og det private arbejdsmarked konkurrerer på ens vilkår, siger Ole Sohn.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.