Socialdemokraternes ligestillingsordfører, Kirsten Brosbøl, mener, at det kun er naturligt at nedsætte et fast ligestillingsudvalg, når det nu er syv år siden, at vi herhjemme fik den første minister med ansvar for ligestilling. Alle øvrige ministerier har stående folketingsudvalg, der behandler forslag og følger udviklingen på det enkelte område.
- Ligestillingsproblematikken rækker ind over en lang række forskellige politiske områder og udvalg, hvor partiernes ligestillingsordførere ikke nødvendigvis er medlem. Det betyder, at det er vanskeligt for politikerne, at erhverve sig tilstrækkelig faglig dybde og indsigt i de ofte meget komplekse sager. cgt/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.