I folketinget er alle partier enige om at afvise dette forslag, men alligevel er der stor risiko for, at et flertal af EU-landene vedtager dette forslag.
- Hvis EU beslutter at indføre en godkendelsesordning af pesticider, som tvinger os til at godkende pesticider, som i dag er forbudte, må Danmark nedlægge veto. Der vil være tale om et så grundlæggende angreb på danskernes mulighed for at drikke rent urenset vand, at det vil være nødvendigt at nedlægge veto, siger Per Clausen, EU-ordfører for Enhedslisten.
- Jeg forventer også, at miljøministeren vil være indstillet på dette. I hvert fald gav han i fredags i folketingets Europaudvalg tilslutning til at tage ethvert legalt middel i brug for at forhindre, at vi bliver tvunget til at godkende pesticider, som vi har forbudt eller ønsker at forbyde.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.