dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kunstgræsbane med forurenings-begrænsning på vej i Hareskov

Furesø etablerer ny kunststofbane, som skal påvirke vand og søer mindst muligt.

FURESØ: I sidste uge vedtog Glostrup Kommune at etablere en kunstgræsfodboldbane med kombineret klimatilpasninganlæg, mens byrådet i Furesø også har besluttet at etablere en kunstgræsbane i Hareskov med fokus på miljøhensyn. Banen får indgangssluser og granulatopfang, mens overskud af nedsivningsvand ledes hen i en spildevandskloak, ikke i omkringliggende søer.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kunstgraesbane-med-forurenings-begraensning-paa-vej-i-hareskov

GDPR