dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Kernen bliver et helt nyt ”flexperimentarium”. Det er en stor og meget fleksibel hal med flere zoner, som let kan tilpasses mange forskellige formål – fra leg, klatring og motoriktræning til mere traditionelle idrætsaktiviteter. Illustration: JAJA Architects

Lejre får solid fondsstøtte til "flexperimentarium"

A.P. Møller Fonden bidrager med 35 mio. kr. ind i et samlet budget på knap 66 mio. kr. for et nyt aktivitetscenter i Kirke Hyllinge.

LEJRE: Efter syv års forarbejde og tæt samarbejde med borgerne er der nu udsigt til et nyt, stort nyskabende aktivitetscenter i Kirke Hyllinge, hvor børn, unge og voksne kan finde sammen om leg, bevægelse, idræt og sociale fællesskaber.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lejre-faar-solid-fondsstoette-til-flexperimentarium

GDPR