dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lolland ser frem til voldsomme besparelser

KORT NYT
18. MAR 2022 7.14

LOLLAND: Økonomi- og erhvervsudvalget i Lolland Kommune har besluttet, at der skal findes besparelser for 77 mio. kr. på 2023-budgettet, skriver Lolland-Falsters Folketidende. Kommunens store udfordringer skyldes især befolkningstilbagegangen, der giver færre indtægter fra skat, tilskud og udligningspuljerne.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lolland-ser-frem-til-voldsomme-besparelser

GDPR