dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lynet slog ned hos Thor Pedersen

Normalt er det kommunerne, der frygter Thors Hammer. Men det er Thor Pedersen selv, torden-guderne går efter
KORT NYT
28. JUN 2006 9.47
Under mandagens voldsomme skybrud slog lynet ned hos finansminister Thor Pedersens landejendom i Nakke i Odsherred. Lynet slog ned i vejen lige uden for gården:
- Det slog ned i et kabel og svitsede det - selv om kablet ligger en meter nede i jorden. Telefoner, fax og fjernsyn gik helt døde, og jeg fik først reetableret forbindelsen til omverdenen i aftes, siger Thor Pedersen til Ekstra Bladet.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lynet-slog-ned-hos-thor-pedersen

GDPR