dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Månedsskiftet gav ny top på nyledighed, i sidste uge 4.300 flere end gennemsnittet

Coronakrisens ekstraledighed vokset med 1.700 personer til 49.400 på en uge.
6. JUL 2020 11.38

Ekstraledigheden under coronakrisen voksede i sidste uge med 1.700 fra 47.700 til 49.400 personer. Tallet er udtryk for, hvor mange der har nytilmeldt sig som ledige siden marts, fratrukket hvor mange der har afmeldt sig som ledige.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/maanedsskiftet-gav-ny-top-paa-nyledighed-i-sidste-uge-4-300-flere-end-gennemsnittet

GDPR