dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Miljøstyrelsen kendte tilbage i 2007 til PFAS i regnvand

KORT NYT
22. NOV 2022 9.22

I 2007 var Miljøstyrelsen fagligt involveret i en rapport fra det daværende Danmarks Miljøundersøgelser. Regnprøver fra 2004 viste sig at indeholde en række PFAS-stoffer herunder PFOS og PFDA i koncentrationer op til henholdsvis 2,4 nanogram pr. liter og 23,2 nanogram pr. liter, oplyser TV2 LorryGrænseværdien for drikkevand er på 2 nanogram pr. liter. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/miljoestyrelsen-kendte-tilbage-i-2007-til-pfas-i-regnvand

GDPR