
Tusindvis af unge står hver dag op uden at have arbejde eller uddannelse at søge mod.
Det er, har statsminister Mette Frederiksen (S) tidligere betonet, regeringens vigtigste opgave at samle disse mennesker op.
Det skal ske med en politisk aftale til 1,3 milliarder kroner og et nationalt partnerskab kaldet Ungeløftet.
Aftalen blev indgået i efteråret, men indsatsen blev først for alvor skudt i gang tirsdag, hvor der var inviteret til stormøde på Marienborg.
Her mødtes fire af regeringens ministre med virksomheder, kommuner og civilsamfund.
48.000 unge uden for beskæftigelse
Problemet med de unge er trods høj beskæftigelse og god økonomi i Danmark stadig ikke løst, erkender beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S).
- Vi har et arbejdsmarked, der er virkelig godt gang i, og alligevel har vi stadig en alt for stor gruppe, vi ikke har med, siger hun.
I 2016 var omkring 48.000 unge hverken i job eller uddannelse. Efter at det lykkedes at få antallet bragt ned frem til 2021, er kurven stagneret.
Det har siden været nogenlunde konstant cirka 43.000 unge i alderen 15-24 år, der står uden uddannelse eller job.
Spørgsmål: Ane Halsboe-Jørgensen, er den manglende fremgang udtryk for, at gruppen simpelthen er for svær at aktivere og ikke skal være på arbejdsmarkedet?
- Vi får faktisk unge med hver eneste dag. Udfordringen er også, at der bliver ved med at komme nye til. Derfor er det lidt en dobbelt udfordring, siger hun.
Unge skal hjælpes med job og uddannelse gennem samarbejde mellem stat, virksomheder og civilsamfund
Det partnerskab, der nu er i gang, har flere facetter.
Hovedformålet er, at det politiske, civile og arbejdende Danmark skal samarbejde om at få unge med ind på arbejdsmarked og uddannelse.
Det kan ske med lettere adgang til job, med et statsstøttet ophold på højskoler eller i foreningslivet og med en mere direkte, individuel tilgang til aktivering af de udsatte unge.
En af de virksomheder, der har sagt ja til det, er McDonalds. Administrerende direktør for den danske del af virksomheden, Mads Friis, deltog tirsdag i mødet på Marienborg.
Han vil gerne tage imod de unge, der mangler et job. Det har McDonalds gjort før, påpeger han.
- Vi har masser af erfaring med at få dem, der har fået en skæv start på livet, i gang. Det giver så meget mening.
Mads Friis siger, at det kræver en ekstra indsats "af alle parter" at få løftet gruppen.
- Når jeg render rundt på nogle af vores restauranter og ser på nogle af dem, vi lykkes med at få på ret fod, er jeg ikke i tvivl om, at det giver mening. Men det kræver en indsats, siger han.
Hvis gruppen kan aktiveres, kan det også give positive effekter for samfundsøkonomien og ikke blot den enkelte selv.
Økonomiminister Stephanie Lose (V) fremhæver, at den danske økonomi blandt andet er sund, fordi beskæftigelsen stiger.
Flere internationale arbejdere kommer til, og seniorerne bliver længere på arbejdsmarkedet.
- Kan vi så også få denne gruppe til i endnu højere grad at få en chance for at få fodfæste og blive hjulpet til det, er der et kæmpe potentiale for dem selv og i høj grad også samfundet.
/ritzau/
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.