- Der er mange gode takter i Venstres udspil om at mindske regeltyranniet. Vi er enige i, at kontrol og regler har taget overhånd og dybest set bunder i en mistillid til de mange dygtige medarbejdere, der hver dag leverer et godt stykke arbejde. Overskrifterne om bedre ledelse, mindre detailstyring og mere tid til omsorg vil vi i Ny Alliance gerne være med til at gøre til virkelighed, siger Anders Samuelsen, Ny Alliance, til ritzau.
Ny Alliance mener, at regeltyranniet har taget overhånd, og at det ikke er lykkedes VK-regeringen for alvor at få gang i afbureaukratisering på trods af, at det har været en af regeringens mærkesager, siden tiltrædelsen i 2001. Derfor ser Ny Alliance positivt på Venstres udspil.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.