dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

National sprogkomité skal styrke fremmedsprog i hele Danmark

Bertel Haarder står i spidsen for national sprogkomité nedsat af Region Midtjylland.
23. JAN 2025 14.55

MIDTJYLLAND: Mindst 32 sprogfaglige uddannelser på landsplan er lukket de seneste år, færre gymnasieelever vælger sprog på højt niveau, og der er mangel på sproglærere i folkeskolen. Samtidig hungrer erhvervslivet efter flere medarbejdere med stærke sprogfærdigheder. 

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/national-sprogkomite-skal-styrke-fremmedsprog-i-hele-danmark

GDPR